czwartek, 13 marca 2014

4 - "Baśniobór: Plaga cieni"

Tytuł: "Baśniobór: Plaga cieni"
Autor: Brandon Mull
Ilość stron: 452

"W Baśnioborze trwają kolejne wakacje. Seth, wbrew woli dziadka, znów sprzedaje satyrom baterie. Wpada przy tym na ślad dziwnej plagi: istoty światła przemieniają się w stworzenia ciemności. Opiekunowie lasu nie wiedzą, jak temu przeciwdziałać, i próbują odkryć przyczynę tajemniczego zjawiska. Tymczasem Kendra dołącza do Rycerzy Świtu i wraz z innymi członkami bractwa wyrusza z niebezpieczną misją: trzeba odnaleźć kolejny artefakt, zanim uda się to Stowarzyszeniu Gwiazdy Wieczornej. Czy Seth jeszcze raz uratuje Baśniobór? Czy Kendra sprosta czekającemu ją zadaniu?

Tą, jak i inne części z tej serii dostałam od mojej koleżanki, która dostarcza mi zawsze ciekawe pozycje.
Przechodząc do książki całość podobałam mi się bardziej od pierwszej części i w sumie tak samo jak druga, dopiero końcówka była dużo lepsza.
Myślałam, że powoli wszystko zacznie się wyjaśniać: Sfinks, artefakty, Stowarzyszenie i po części tak było, ale ta prawda jest tak niewiarygodna, że mnie aż ściska.
Tak jak jest napisane w opisie Kendra trafia do Rycerzy Świtu ( taka organizacja walcząca ze złem, powiedzmy ). Moim zdaniem to ogromny błąd! Powiem otwarcie, nigdy jej szczególnie nie lubiłam, ale nie o to chodzi. Kendra ma kilka przydatnych zdolności, ale zupełnie nie umie się bronić, nie wspominając już o atakowaniu. Jest też jak na takie rzeczy za młoda i mało doświadczona, żeby ją od razu wysyłać na misje.
W tym tomie akcja toczy się w Baśnioborze i nie tylko. Poznajemy też inny rezerwat. Co jest ciekawym dodatkiem.
Jak zwykle akcja rozwija się na końcu i jest 'cudowna'. Prawie się na końcówce popłakałam. Uśmiercili pewną bohaterkę, którą lubiłam i w dodatku jakiś czas przed tym znów odnalazła swoja miłość. To było strasznie niesprawiedliwe.
W Baśnioborze rozprzestrzenia się plaga, która zmienia stworzenia światła w stworzenia mroku. Niestety bohaterowie nawet w domu nie są bezpieczni, więc muszą się z niego ewakuować. Wkrótce jednak odkrywają źródło epidemii, jednak nie tak łatwo je pokonać. Parę istot musi zginąć, aby znów zapanował ład i porządek.
W tej części dowiadujemy się prawdy o Sfinksie, czy jest zdrajcą, czy przyjacielem?  Musicie dowiedzieć się sami sięgając po tę książkę. Jest to trzecia część. Czekam z niecierpliwością na następne i mam nadzieję, że (jeśli jeszcze tego nie zrobiliście) to przeczytacie ją.

Moja ocena: 8.5/ 10

1 komentarz:

 1. Hej,hej :)
  Widzę, że nie jestem tu jedyną fanką Baśnioboru!
  Ja ostatnią część przeczytałam...w maju 2013 roku (wtedy została wydana).
  Polecam te Ci Pozaświatowców, tą książkę napisał również Brandon Mull.
  Zapraszam na www.taking-awy-from-my-soul.blogspot.com - jest nowy post FILOZOFICZNY xd
  Postaram się też dzisiaj napisać post o drugim tomie Krzyżaków (ach te lektury ;) ).
  Do next postu
  Basia

  OdpowiedzUsuń