piątek, 21 lutego 2014

1 - " Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia"

Tytuł: Władca Pierścieni: Drużyna Pierścieni
Autor: John Ronald Reuel Tolkien
Ilość stron: 534
""Władca Pierścieni" to jedna z najbardziej niezwykłych książek w całej współczesnej literaturze. Ogromna, z epickim rozmachem napisana powieść wprowadza nas w wykreowany przez wyobraźnię autora świat - fantastyczny, lecz ukazany wszechstronnie i szczegółowo, równie pełny i bogaty jak świat realny. Przykuwająca uwagę i wzruszająca, zabawna, choć momentami także przerażająca, opowieść to rzuca na czytelnika czar, od którego nawet po zakończeniu lektury trudno się uwolnić. W ciągu czterdziestu przeszło lat od pierwszego wydania "Władcy Pierścieni" miliony ludzi na całym świecie uległy temu urokowi"

Książka była ŚWIETNA! Zresztą czego innego można się spodziewać po tak zachwalanej lekturze? Mimo, że czytało się ja trochę opornie, (może tylko w moim przypadku) to wcale nie była nudna. Chodzi raczej o sposób wydania. 
Po wielokrotnym obejrzeniu filmu na podstawie tej powieści uznałam, że najwyższy czas sięgnąć po nią. Myślałam, że mnie znudzi, bo fabułę znałam na pamięć, a jednak choć wiedziałam co powinno się wydarzyć, to jakiś cichy głosik podpowiadał mi, że w filmie mogli coś pozmieniać i tak też było, gdyż żadna ekranizacja w pełni nie odda fabuły książki.Dlatego co chwilę mnie czymś zaskakiwała i fascynowała.
Nie mam prawie nic do zarzucenia "Władcy..." PRAWIE, ponieważ wszystko było tam tak szczegółowo przedstawione. Miasta, rzeki, góry... Wszędzie było opisy jak tam dotrzeć, przez co przejść, gidze skręcić. Po pewnym czasie to staje się męczące i idzie się w tym łatwo pogubić, aczkolwiek daje to książce pewien specyficzny charakter.
Kolejne moje zastrzeżenie to pieśni i wiersze, był one oczywiście piękne i czasem aż potrzebne, ale w niektórych momentach mi przeszkadzały.
 Piękna. To to określenie nasuwa się kiedy pomyślę o elfach, ich kraju, ich sposobie bycia. Dzięki temu ta opowieść stała się piękna i magiczna. W wielu książkach są elfy, ale w żadnej nie byli tak doskonale przedstawieni. Wszystko dopracowane, nie ma się do czego przyczepić
Bohaterzy byli genialnie wykreowani. Każdy z nich wnosił coś wartościowego to tego dzieła. Podoba mi się to, że nie byli oni przedstawieni jako idealni, piękni, niezwyciężeni jak to często bywa. Oni mieli wady, mieli swoje przyzwyczajania, dzięki którym każdy z nich był wyjątkowy, ale (na szczęście) niedoskonały.
Wyciągnęłam z tej książki przynajmniej dwa wnioski. Po pierwsze - przyjaźń jest bezcenna. Przyjaciela zawsze są z nami i nigdy nas nie opuszczą, nawet gdy idziemy na pewna śmierć. Po drugie - nie liczy się to jaki jesteś wielki, silny, mężny, bo czasem to w tych niepozornych dżemie niewyobrażalne siła.
Każdy miłośnik fantastyki powinien przeczytać, tę książkę, jeśli jeszcze tego nie zrobił! Ale jeśli nie przepadacie za fantastyką to wybór należy do was, moim zdanie warto po nią sięgnąć, może się wam spodoba.

MOJA OCENA: 9.5/10


~Mityczna


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz